گاراژ
گاراژ
شرکت خودروسازی بی ام و

تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و

تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و

بی ام و مخفف عبارت (Bayerische Motoren Werke AG)  می باشد. یک شرکت به نام در زمینه خودروسازی که در کشور آلمان می باشد که در سال ۱۹۱۶ تاسیس شده است. موسس آن شخصی به نام فرانتس یوزف پوپ می باشد. تولیدات این شرکت خودرو و موتورسیکلت می باشد که از پر طرفدارترین محصولات در جهان می باشند. برند BMW یکی از بهترین برندهای خودروسازی جهان است که برخی محصولات آن در دسته خودروهای لوکس قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید با یکی از غول‌های خوودروسازی دنیا آشنا شوید، با مقاله تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و همراه گاراژ باشید.

تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و

شروع فعالیت های این شرکت مشهور در جهان با تولید قطعات موتور هواپیما بود که ۱۲ سال به درازا کشید. زیرا موسس آن علاقه ی زیادی به مهندسی هواپیما داشت به همین دلیل ابتدا علاقه ی خود را دنبال کرد. در نهایت با شرکت ب اف و ادغام شد و شرکت ب ام و کنونی شکل گرفت. این شرکت جدید نیز به کار تولید قطعات هواپیما ادامه داد.
سرانجام در سال ۱۹۲۸ یک شرکت تولید کننده موتورسیکلت کوچک که فابریک آیسناخ نام داشت به مالکیت شرکت ب ام و درآمد. در این شرکت خودروهای ابتدایی تولید می شد که بعد از خریداری توسط ب ام و خودرودیکسی که از محصولات سابق شرکت فابریک آیسناخ بود به روز شد و با نام ب ام و دیکسی۳  وارد بازار شد.
این خودرو موتوری ۴ سیلندری داشت که قدرت آن ۱۵ اسب بخار بود و می توانست با سرعت ۷۵ کیلومتر در ساعت برسد که برای محصولات ابتدایی آن زمان یک محصول شگفت انگیز بود. این خودرو برخلاف تصور مسئولان شرکت با استقبال فوق العاده ای روبرو شد.
دو سال بعد با تغییرات اصلاحی که بر روی این خودرو انجام شد استحکام و مقاومت خودرو افزایش یافت. زیرا این تغییرات روی سیستم ترمز و بدنه خودرو انجام شد که باعث شد در مسابقات اتومبیل رانی شرکت داده شود و با به دست آوردن موفقیت ها  مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت و فروش فوق العاده ای را تجربه کرد. با ادامه مقاله تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و همراه ما باشید.

تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و

در آن زمان که حداکثر سرعت خودروها ۴۰ کیلومتر در ساعت بود و خیلی از خودرو سازان آرزوی دست یابی به آن را داشتند دیکسی که محصول شرکت ب ام و بود رکوردار سرعت بود. این سرعت فوق العاده در آن زمان را تنها در کمتر از ۱۰ ثانیه به دست می آورد و همین ویژگی بی نظیر باعث پیروزی در مسابقات اتومیبل رانی شد. موفقیت بی ام و در ساخت خودروهای فوق العاده پایان نیافت و تنها سه سال بعد بی ام دبلیو ۳۰۳ با موتوری ۶ سیلندری را وارد بازار کرد. قدرت موتور آن ۳۰ اسب بخار بود و سرعت آن نیز ۱۰۰ کیلومتر در ساعت که در تاریخ تولیدات این شرکت برای اولین بار این اتفاق می افتاد. این خودرو نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت و فروش بالایی نیز داشت اما می توان گفت این فروش به اندازه دیکسی نبود.
اما شرکت ب ام و روز به روز موفقیت های بیشتری به دست می آورد و بعد از آن خودروهای ۳۱۵ و ۳۱۹ را روانه بازار کرد که اکنون به سرعتی حدود ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می رسید. با وارد شدن این خودروها بیشتر از قبل نام شرکت ب ام دبلیو بر سر زبان ها افتاد و به عنوان تولید کننده لوکس ترین خودروها شناخته شد. با این که این شرکت از ابتدا موفقیت های چشمگیری داشته است اما مانند دیگر شرکت ها شکست ها و روزهای فرود نیز داشته است.

در زمان جنگ جهانی دوم روزهای سخت این شرکت معروف فرا رسید. می توان گفت اکثر تولیدات این شرکت تا زمان جنگ جهانی دوم در زمینه خودرو و موتورسیکلت بود. با وجود مخالفت بیشتر اعضای شرکت تولید اتومبیل متوقف شد و بار دیگر به تولید موتور هواپیما رو آوردند.
البته تولید موتورسیکلت همچنان ادامه داشت. در زمان جنگ کارخانه ب ام دبلیو بمباران شد و بخش اتومبیل سازی محتمل خساراتی شد. بعد از جنگ یعنی در سال ۱۹۴۵ شرکت ب ام و ساخت و تولید اتومیبل را از سر گرفت اما به دلیل مشکلات مالی ناشی از بمباران و همچنین کمبود تقاضا برای خودروهای ب ام و مشکلات مالی دو چندانی روبرو شد.
کمبود تقاضای خودرو در این شرکت به این دلیل بود که کشوری که با ویرانی های زیادی روبرو شده بود طرفدار خودروهای لوکس نبودند. در این زمان شرکت ب ام و بر سر دوراهی توقف یا ادامه راه ماند و مجبور بود یک راه را انتخاب کند. در نهایت ادامه راه را برگزیدند اما با شرایط جدید مناسب وضع حاضر در کشور، آنها تصمیم گرفتند که خودروی ارزان قیمت نیز تولید کنند تا دوباره با کمبود تقاضا روبرو نشوند. از این رو حق تولید خودروی کوچک ایتالیایی را خریداری کردند. این خودروی کوچک و ارزان قیمت “ایزوایستا” نام داشت.
همین تصمیم باعث شد روزهای خوب شرکت ب ام دبلیو از راه برسد و بعد از هفت سال مشکلات مالی از خطر ورشکستگی نجات پیدا کند. بعد از پشت سر گذاشتن بحران دوباره به فکر ارتقا سطح کیفی تولیداتش افتاد. برای این منظور اقدام به خریدن کارخانه “هانس گلس” کرد. با این کار به دانش تولید تسمه تایم دست یافت. شرکت ب ام دبلیو همچنین گروه  “روور” را به مالکیت خود درآورد که شامل برندهای روور، لندروور و ام جی بود. اما با این کار باز هم شرکت با خسارات زیادی مواجه شد. اما باز هم ناامید نشد و باز هم در جهت جبران خسارت تلاش کرد. در سال ۲۰۰۰ امتیاز برندهای خود را برای فروش گذاشت و اقدام به خرید امتیاز تولید رولزرویس کرد و مالک کارخانه آن شد.

تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و

شرکت ب ام و با وجود فراز و نشیب های بسیاری که در مسیر تولید داشته است همواره در مسیر موفقیت تلاش کرده و تا کنون توانسته است بیش از ۳۰۰ مدل خودروی متنوع و پر قدرت و لوکس را طراحی و تولید کرده است که همواره با استقبال بی نظیری مواجه شده است. به طوری که برخی مهندسان عقیده دارند اولین خودروی این شرکت یعنی دیکسی ۳ هنوز هم یک شاهکار است.
و اما امروزه برند ب ام و یکی از معروف ترین برندها در سطح جهان و همچنین خودروی ملی کشور خود شده است و محصولات این شرکت از پرطرفدارترین خودروها در تمام دنیا هستند. می توان گفت محصولاتش را با عنوان لوکس و قدرتمند می شناسند و در کشورهای دیگر از خودروهای گران قیمت و اشرافی محسوب می شوند. تمام خودروهای شرکت ب ام دبلیو دارای طراحی ظاهری جذاب و گیرا و طراحی داخلی راحت و ایمن و همچنین موتور قوی و قدرتمند هستند که باعث شده یکی از بهترین و برترین شرکت های دنیا به شمار رود که خریداری محصولاتش رویای هر کسی است.
شرکت معروف و پر طرفدار ب ام و نه تنها در زمینه طراحی و تولید خودروهای لوکس و موتورسیکلت و پیشرانه فعالیت می کرد بلکه در طراحی داخلی هواپیما و قطار نیز می کوشد جزو بهترین ها باشد.
به طور مثال قسمت های ویژه هواپیماهای خطوط هوایی سنگاپور توسط ب ام و طراحی شده است. از سال ۲۰۱۰ تاکنون با سرمایه گذاری قابل توجه به طراحی و تولید خودروهای برقی و هیبرید روی آورده است. این سرمایه گذاری منجر به طراحی و تولید خودروهای ب ام و سری i شد که هم اکنون دو مدل i3  و i8 از تولیدات آن هستند.
می توان گفت بعد از گذشت یک قرن تجربه طراحی و تولید خودروهای لوکس و قدرتمند و منحصر به فرد شرکت ب ام و  یا همان ب ام و یکی از پر طرفدارترین برندهای خودرو و موتورسیکلت را تولید می کند که کارخانه های آن در بیش از ۱۴ کشور دنیا ساخته شده و خط تولید و مونتاژ محصولات باواریا راه اندازی شده است.

امیدواریم از مقاله تاریخچه شرکت خودروسازی بی ام و بهره کافی را برده باشید. از قسمت دیدگاه ها باما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *