گاراژ
گاراژ

تکنولوژی‌های جدید در انواع لاستیک خودرو

امروزه لاستیک­های مفهومی اهداف بلند پروازانه­تری را دنبال می­کنند و امید است که در پی تلاش­های شرکت تولید کننده لاستیک بارز برای جای گرفتن در میان این طراحان و تولید کنندگان به فن­آوری­های کاملا به روز این نوع لاستیک­ها دست یابد.


شاید برای شما هم سوال باشد که چرا تعدادی از مردم دائما از قیمت لاستیک پراید پرس و جو می­کنند و همیشه حتی با اینکه خودروی آنها پراید نیست، نسبت به این مقوله کنجکاو هستند. در جواب به این سوال باید بدانید که لاستیک در ایران محصولی استراتژیک است. به این معنا که تغییر قیمت آن، تغییر قیمت بسیاری از کالاهای دیگر خودرو را به دنبال خواهد داشت. بالا رفتن قیمت لاستیک به معنی بالا رفتن هزینه­های حمل و نقل و درنتیجه افزایش قیمت محصولات برای مصرف­کننده­ها است. کرایه­های حمل و نقل نیز افزایش یافته و فشاری را بر دوش جامعه تحمیل خواهد کرد. برای مثال اگر سال گذشته را به خاطر بیاوریم، این مساله خود را به روشنی نمایان می­کند. شرکت تولید کننده لاستیک بارز با اینکه بخش عمده بازار لاستیک ایران را در اختیار دارد، سال گذشته نتوانست در برابر عوامل افزایش قیمت لاستیک از جمله شرایط تحریم­ها و مشکلات موجود بر سر راه تهیه مواد اولیه برای تولید مقاومت کند و در نتیجه شاهد بالا رفتن قیمت لاستیک بارز نیز بودیم.

در عین حال شرکت بارز به دنبال افزایش قیمت لاستیک بارز از محصولات جدیدی رونمایی کرد که با وجود تحریم­ها موجی از امید را به همراه آورد. شرکت تولید کننده لاستیک بارز مدعی است موادی را در محصولات جدید خود به کار برده است که کاملا بومی و تولید داخلی کشور است و قبل از آن این مواد تنها در لاستیک­های خارجی مانند میشلن، گودیر و بریجستون به کار می­رفته. گفته می­شود شرکت بارز با رونمایی از این محصولات جدید، ایران را در جایگاه چهارمین کشوری قرار داده که به فن­آوری تولید لاستیک‌های مفهومی در دنیا دست پیدا کرده است. کباب خور اگه هستی امروز روز شانسته !همه چی با تخفیف توی سفارش آنلاین وقت شامه… بدو بیا با تخفیف یه غذای خوشمزه سفارش بده یکی از 3 راه درامد 100 میلیونی! دیجیکالای خودت رو بساز! چگونه فروش سایت خود را چند برابر کنیم؟! کباب خور اگه هستی امروز روز شانسته !همه چی با تخفیف توی سفارش آنلاین وقت شامه… بدو بیا با تخفیف یه غذای خوشمزه سفارش بده یکی از 3 راه درامد 100 میلیونی! دیجیکالای خودت رو بساز! چگونه فروش سایت خود را چند برابر کنیم؟! کباب خور اگه هستی امروز روز شانسته !همه چی با تخفیف توی سفارش آنلاین وقت شامه… بدو بیا با تخفیف یه غذای خوشمزه سفارش بده یکی از 3 راه درامد 100 میلیونی! دیجیکالای خودت رو بساز! چگونه فروش سایت خود را چند برابر کنیم؟!

لاستیک مفهومی به چه معناست؟

لاستیک­های مفهومی از گذشته تا به امروز با اهداف متفاوتی در دنیا طراحی شده و به تولید می­رسند. طراحان در طراحی این لاستیک­های پیشرفته و جدید بیشتر به دنبال افزایش کارایی آنها هستند. برای مثال لاستیک­هایی که به دنبال مقابله با پنچری هستند و در سال­های اخیر بسیار مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفته­اند. ساده ترین نوع از این لاستیک­ها ممکن است به­صورت پنچررو طراحی شده باشند یعنی دیواره­هایی تقویت شده دارند که اگر پنچر شوند باز هم می­توانند به حرکت ادامه داده و متوقف نشوند.
نوع دیگری از این لاستیک­ها مجهز به سیستمی هستند که در صورت کم شدن باد تایر آن را مجددا تنظیم کرده و حرکت خودرو را تامین می­کنند. یک شرکت کره­ای به نام هانکوک در این راستا تایرهایی را ارائه کرده است که بدون باد و بدون رینگ کار می­کنند. این نوع تایرها از مجموعه چرخ­های رایج بسیار سبک­تر هستند. در واقع، بافتی الاستیکی به جای رینگ در این تایرها جای­گذاری می­شود که شوک­های وارد شده به چرخ را خیلی بهتر جذب می­کند و در نتیجه سوخت بسیار کمتری نیز مصرف خواهد شد. قبل از این نیز میشلن تایرهای بدون بادی را طراحی و تولید کرده بود که البته یک رینگ مرکزی داشت اما دیگر نیازی به باد کردن آن وجود نداشت. شرکت هانکوک همچنین به دنبال تولید لاستیک­هایی است که خود را با شرایط مختلف رانندگی تطبیق دهد به این صورت که مثلا اگر در پیست و با سرعت بالا رانندگی می‌کنید قادر باشد مرکز آج AOS را گسترش دهد و با تغییر شکل لاستیک و افرایش سطح تماس لاستیک با مسیر، چسبندگی را به حداکثر برساند و در مقابل هنگامی که در شهر تردد می کنید با به حداقل رساندن سطح درگیر با آسفالت نیروی اصطکاک و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش دهد.

تکنولوژی‌های جدید در انواع لاستیک خودرو

تکنولوژی‌های جدید در لاستیک بارز

امروزه لاستیک­های مفهومی اهداف بلند پروازانه­تری را دنبال می­کنند و امید است که در پی تلاش­های شرکت تولید کننده لاستیک بارز برای جای گرفتن در میان این طراحان و تولید کنندگان به فن­آوری­های کاملا به روز این نوع لاستیک­ها دست یابد. برای نمونه تایر مفهومی جدید شرکت گودیر که بیشتر برای خودروهای بدون راننده در آینده طراحی شده است. این تایر مانند لاستیک­های رایج خودروهای معمول امروز به خودرو متصل نمی­شود بلکه اتصال آن به طور مغناطیسی انجام خواهد شد. همچنین شکل کروی این تایرها به آنها اجازه چرخش در چهار جهت را می­دهد. این تایر آنقدر هوشمند است که با تغییر شرایط جاده و آب و هوا خود را وفق داده و در همه جاده­ها چه خشک و سوزان باشد و چه بارانی و لغزنده می‌تواند به راحتی حرکت کند.

تکنولوژی لاستیک در آینده

داستان طراحی لاستیک­های مفهومی امروزه در دنیا تا جایی پیش می­رود که شرکت­هایی مانند گودیر برای خودروهای پرنده دست به طراحی تایر می­زنند. این تایرها مانند هر وسیله دیگر امروزی از هوش مصنوعی بهره خواهد برد. لاستیک بسیار جدید آیرو (Aero) یکی از چندین طرح جدید مفهومی تایرهاست که شرکت گودیر آن را معرفی کرده است. این تایر نیازی به هوا نداشته و ساختار درونی آن غیرپنوماتیک است. پره­های این تایر طوری طراحی شده که با تغییر شکل به پروانه هواپیما و یا کشتی به افزایش ارتفاع خودرو کمک می­کند. در واقع این تایر چرخشی که در چهار طرف خودرو قرار می­گیرد، خودروی پرنده را به یک کوادکوپتر مبدل می­کند. این نوع تایر نیز مغناطیسی و بدون اصطکاک خواهد بود. به هر حال برای به حرکت در آمدن این نوع تایرهای مفهومی طراحی شده به نظر می­رسد چند سالی را باید به انتظار بنشینیم و یا حتی خود دست به طراحی آنها بزنیم. به نظر شما قیمت این نوع لاستیک­ها که دیگر از جنس لاستیک نخواهد بود، چه تاثیری بر زندگی روزمره ما خواهد داشت؟!

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *